Nenechajte si ujsť! Dni Goodie už len do polnoci.

Ak chceme žiť skutočne zdravým životným štýlom a starať sa o svoje telo maximálne šetrne a bezpečne, mali by sme starostlivo zvažovať nielen to, čo vkladáme do úst, ale aj to, čo si dávame na kožu. Povolenie od úradov uviesť kozmetický alebo hygienický produkt na trh totiž neznamená, že každá jeho zložka k pokožke je automaticky 100% šetrná, v mnohých prípadoch je to práve naopak.

Prečítajte si nasledujúci článok, schválne, koľko problematických zložiek, ktoré môžu dráždiť pokožku, nakoniec nájdete v produktoch, ktoré bežne doma používate.

Keď schválenie pre uvedenie na trh automaticky neznamená, že produkt nemôže spôsobiť problémy… 

Hoci je koža najväčším orgánom ľudského tela, navyše so skutočne vysokou absorpciou a zodpovedné úrady kozmetické produkty a zložky obsiahnuté v nich regulujú, v bežne používaných produktoch, ako sú šampóny, mydlá, aviváže, ošetrujúce oleje, telové mlieka, krémy, emulzie a séra, sa nachádza aj tak na niekoľko desiatok látok, chemikálií a alergénov, ktoré môžu pokožku dráždiť bez toho, aby sme o tom vedeli. Citlivá, podráždená, suchá, hrubá, začervenaná pokožka a iné kožné problémy tak v mnohých prípadoch nevyplývajú z dermatologického ochorenia, ani nevznikajú v dôsledku zlej hygienickej alebo kozmetickej rutiny ako takej, ale sú reakciou pokožky na samotné jednotlivé produkty, poťažmo na konkrétne zložky v ich obsahu.

Či už trpíte podráždenou alebo citlivou pokožkou a chcete vypočuť jej volanie o pomoc, alebo nie – venujte päť minút svojho času prečítaniu nasledujúcich riadkov a spoznajte tie najbežnejšie potenciálne problematické zložky, aby ste mohli naozaj relevantne zhodnotiť, či vám ich aplikácia na kožu skutočne stojí za to. 

Kontroverzné zložky, ktoré podľa Goodie hodnôt nemajú v kozmetike čo robiť

Vedieť, či produkty, ktoré doma bežne používate, obsahujú problematické zložky, nie je žiadnou malichernosťou, ale pomerne dôležitým prvkom každodenného života, pretože niektoré z nich svojou neplechou na koži bohužiaľ nekončia a veľmi často a ľahko sa vstrebávajú cez kožu ďalej, až do krvného obehu , kde môžu ohrozovať zdravie ako také. Porozumenie tomu, prečo je dobré zložky v kozmetike viac vnímať a súčasné osvojenie si návyku v podobe čítania zloženia každého produktu predtým, než ho zakúpite, za Goodie predstavuje cestu nielen k spokojnej pokožke, ale aj k dlhodobému celkovému zdraviu.

VYSVETLENIE: Na posúdenie miery bezpečnosti kozmetických látok sa často používa skóre EWG, ktoré vyhodnocuje ich bezpečnosť voči ľudskému telu na stupnici 1-10 porovnaním informácií z takmer 60 toxických a regulačných databáz, pričom čím nižšie je číslo, tým bezpečnejšia zložka je.

PEG (polyethylénglykoly) 

Polyethylén glykolu (PEG) a niekoľko desiatok jeho derivátov tvoria veľkú skupinu zlúčenín odvodených z ropy a keďže sú všetky nízkonákladové a dokopy majú široké spektrum vlastností upotrebiteľných v kozmetickom priemysle, vykrýva sa nimi hneď niekoľko rozhodujúcich schopností a funkcií konečných kozmetických, hygienických aj ďalších vrýobkov. Slúžia ako emulgátory v emulziách, peniace činidlá v penách, umývacie látky na odstraňovanie nečistôt aj stabilizátory vlhkosti na udržanie konzistencie produktov a predĺženie ich trvanlivosti.

Pod ktorými názvami ich hľadať na etiketách?
PEG 400, PEG-8 Glyceryl Laurate, PEG-100 Stearate, PEG-4 Polyglyceryl-2 Stearate, PEG-10 Hydrogenated Castor Oil, PEG-20 Glyceryl Oleate, PEG-4 Laurate, PEG-40 Stearate, PEG-2 Dimeadowfoamamidoethylmonium Methosulfate, PEG-2 Disterate, PEG-2 hydrogenated Tallow Amine, PEG-2 Oleamine, PEG-2 Soyamine, Magnesium PEG-3 Cocamide Sulfate, PEG-4 Diheptanoate, PEG-5 Cocamine, PEG-5 Cocomonium Methosulfate a ďalšie označenia obsahujúce výraz PEG. 

ZAUJÍMAVOSŤ: Číslo v názve označuje priemernú molekulovú hmotnosť látky a zároveň z neho možno vyčítať, ako ľahko sa látka vstrebáva do pokožky – čím nižšie číslo, tým ľahšie preniká vrstvami kože.

Aké produkty ich najčastejšie obsahujú?
Šampóny, sprchové gély, tekuté mydlá, dezodoranty, rúže, oleje, krémy, pleťové vody a séra, čistiace peny, vlhčené obrúsky, zubné pasty, kondicionéry, pleťové masky, peny na holenie, dekoratívna kozmetika, pracie prostriedky, aviváže.

Prečo ich v Goodie produktoch nechceme?
Hoci samotné PEG majú skóre nebezpečnosti EWG 3, ich východiskovým výrobným materiálom je etylénoxid s EWG hodnotením 10 av závislosti od výrobného procesu môžu tiež prichádzať do kontaktu s 1,4-dioxánom s EWG 8. 1,4-dioxán vyvoláva podráždenie očí, kože aj dýchacích ciest a ako možný karcinogén, spájaný najmä s rakovinou pečene, pľúc, prsníka, kože a žlčníka, bol klasifikovaný už v roku 1999. Etylénoxid je zase vysoko jedovatým plynom, dokonca natoľko toxickým, že bol počas 1. svetovej vojny používaný ako základná zložka na výrobu chemickej zbrane Yperitu a z toho dôvodu môže sám o sebe aj v malej koncentrácii ľahko spôsobiť silné podráždenie kože aj iné závažné kožné reakcie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) ho súčasne považuje za preukázaný ľudský karcinogén, ktorý okrem toho poškodzuje aj centrálny nervový systém a narúša normálny vývoj človeka. [1][2][3][4]

Bohužiaľ neexistuje žiadny spôsob, ako by sme mohli ako spotrebitelia podľa etikety zistiť, či PEG v zložení produktu boli spracované za dobre definovaných procesov s extrémne nízkou úrovňou obsahu vyššie spomínaných látok, ktoré eliminujú všetky genotoxické nečistoty. Pri každom použití týchto produktov sa tak vystavujeme potencionálnemu riziku (aj keď veľmi malému), navyše ešte keď samotné PEG svojimi vlastnosťami zvyšujú priepustnosť pokožky a tým aj samotné vstrebávanie všetkých látok do nej. 

Existujú ich alternatívy?
Hoci sa niektorí výrobcovia snažia ich používanie vo svojich produktoch obhájiť tvrdením, že sú úplne nenahraditeľnou zložkou na spájanie vody a oleja, tým pádom by bez nich napríklad vôbec nebolo možné zmyť vodou olejový odličovač, nie je to tak. „Keď sa chce, všetko ide“ a alternatív samozrejme existuje veľa, dôkazom môže byť odličovací olej Goodie, navyše v BIO kvalite, ktorý neobsahuje žiadne PEG zlúčeniny a napriek tomu funguje presne tak, ako má, odlíči aj vodeodolný a profesionálny make-up a vodou ho zmyjete úplne bez problémov, „na prvú dobrú“.

Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone 

Methylisothiazolinone (MI, MIT) a Methylchloroisothiazolinone (CMI, CMIT) široko používané konzervačné látky, ktoré boli pri svojom uvedení na trh v roku 1970 považované za revolučné, pretože vôbec ako prvé konzervanty prinášali požadované výsledky vo veľmi nízkych koncentráciách. Aj keď každá z chemikálií inhibuje rast baktérií, kvasiniek a plesní sama o sebe, často sa do zloženia zaraďujú spoločne, ako antiseptická zmes.

Pod ktorými názvami ich hľadať na etiketách?
Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone, 5-chloro-2-methyl-4-isothiazolin-3-one, 2-methyl-4-isothiazolin-3-one, Kathon CG, Cl+Me-isothiazolinone, MCI/MI.

Aké produkty ich najčastejšie obsahujú? 
Pracie prostriedky, aviváže, odličovače, šampóny, sprchové gély a oleje, tekuté mydlá, kondicionéry, peelingy, kúpeľové soli a zmesi, peny do kúpeľa, holiace peny, gély a krémy, farby na vlasy. 

Prečo ich v Goodie produktoch nechceme?
Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone sú verifikovanými senzibilizátormi kože, to inými slovami znamená, že môžu vyvolať alergickú reakciu po styku s pokožkou, tzv. kontaktnú dermatitídu. Patria dokonca medzi jedny z najsilnejších kontaktných alergénov, keď v rokoch 2005–2014 umožnili zmeny legislatívy Európskej únie ich použitie v koncentráciách 25x vyšších, než bolo do tej doby povolené, vyvolali doslova epidémiu alergickej kontaktnej dermatitídy, európske krajiny ju zaznamenali až u 72,7 % spotrebiteľov, s najčastejšou lokalizáciou v podobe ekzému, vyrážky alebo žihľavky na dlaniach (43,4 %), na tvári (32,7 %), na ramenách (14,6 %) a okolo očných viečok (11,7 %).[5][6][7]

Táto alarmujúca skutočnosť síce viedla v roku 2016 k zákazu ich používania v bezoplachových produktoch a v oplachovacích produktoch zase k regulácii ich koncentrácie na koncentráciu podľa Európskej únie pre spotrebiteľov bezpečnú, avšak niekoľko členských štátov vyjadrilo znepokojenie nad akýmkoľvek, aj minimálnym využívaním metylizotiazolinonu a methylchloroisothiazolinonu ako konzervačných látok u kompletne všetkých produktov, ktoré zo svojej podstaty prichádzajú do priameho kontaktu s pokožkou. Ani nižšia koncentrácia totiž nemení nič na fakte, že ako silné alergény s EWG hodnotením 6 a 7 môžu aj napriek všetkým obmedzeniam a opatreniam stále spôsobovať kontaktnú dermatitídu a to najmä u osôb s lupienkou, seboreou, ekzémom, rosaceou, psoriázou a vitiligom, rovnako ako na citlivej pokožke dojčiat a malých detí.

Existujú ich alternatívy?
Samozrejme, že áno, opäť je to len otázkou vôle a snahy výrobcov. Methylisothiazolinone a Methylchloroisothiazolinone sú vo veľkom zahŕňané do zloženia sprchových gélov, šampónov a balzamov z dôvodu nízkej nákladovosti, a nie kvôli tomu, že by boli v produktoch nevyhnutnou nutnosťou. Presvedčiť sa môžete sami s Goodie prírodnými mydlami, tuhými šampónmi aj kondicionérom, všetky sú bez obsahu methylizothiazolinone a metylchloroisothiazolinone a ani jeden z nich nestráca na funkčnosti ani schopnostiach. 

Phenoxyethanol

Fenoxyetanol sa ako taký prirodzene vyskytuje napríklad v zelených čajoch a čakanke, takže môže mylne vyvolávať dojem, že je nesyntetickou zložkou čisto prírodného pôvodu, aj keď sa pre potreby priemyselného spracovania vyrába výhradne chemickým spôsobom. Považuje sa za jedno z najbezpečnejších konzervačných činidiel a v zložení kozmetických a hygienických produktov často nahrádza problematické parabény (známe endokrinné disruptory).

Pod ktorými názvami ho hľadať na etiketách?
Phenoxyethanol, 2-Fenoxyethanol, Euxyl K 400, PhE, EGphE, 2-fenoxyethanol, 2-Fenoxyethylalkohol, beta-hydroxy Ethylfenylether, Ethylenglykolmono Fenylether, fenoxyethanol, Fenyl cellosolve, Fenyl Mono Glykolether. 

Aké produkty ho najčastejšie obsahujú?
Hydratačné krémy a séra, očné tiene,riasenky, očné linky, šampóny, kondicionéry, balzamy na pery, tekuté mydlá, sprchové gély, dezodoranty, zubné pasty, detská kozmetika a hygiena – oleje, mlieka, mastičky, vlhčené obrúsky, peny do vody a jednorazové plienky.

Prečo ho v Goodie produktoch nechceme?
Hoci patrí medzi najlepšie znášané konzervačné látky, aj jeho medzinárodná bezpečnostná karta uvádza informácie, že už pri krátkodobej expozícii má toxické účinky - dráždi oči, kožu, dýchacie cesty a môže ovplyvňovať centrálny nervový systém aj periférny nervový systém.[8]

Podľa Európskej únie, resp. Vedeckého výboru pre bezpečnosť spotrebiteľa (SCCS), je fenoxyetanol s EWG 4 bezpečný pri použití v produktoch osobnej starostlivosti v maximálnej koncentrácii 1 % pre úplne všetkých spotrebiteľov, vrátane detí všetkých vekových kategórií. Medzi vedeckou komunitou ale skôr panuje zhoda na tom, že by sa mu kvôli predpokladu poškodenia centrálneho nervového systému mali vyhýbať tehotné a dojčiace ženy a zároveň by jeho obsah mal byť z toho istého dôvodu a ešte s ohľadom na priepustnosť pokožky aj jej citlivú povahu, zakázaný v produktoch starostlivosti o dojčatá a deti. Už v roku 2019, v nadväznosti práve na mnohé vedecké odporúčania, prijala francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liečiv a zdravotníckych výrobkov rozhodnutie o osobitných podmienkach používania fenoxyetanolu v kozmetických výrobkoch v očakávaní, že ustanovenie tohto opatrenia prebehne aj na celoeurópskej úrovni, ale doteraz sa to tak nestalo. Spomínané ustanovenie teraz umožňuje predávať bezoplachové produkty s fenoxyetanolom na francúzskom trhu len v tom prípade, keď je na ich etiketách jasne a viditeľne uvedená informácia o obsahu Phenoxyetanolu súčasne so zákazom používania produktu na plienkovú oblasť detí mladších ako 3 roky.[9][10][11]

Existujú jeho alternatívy? 
Phenoxyethanolu nie je vôbec látkou, ktorá by musela byť z nejakého dôvodu za každých okolností v zložení bežných kozmetických a hygienických produktov, takže medzi sortimentom zodpovedných výrobcov prírodnej kozmetiky nájdete celý rad bezpečných a čistých produktov bez jeho obsahu, vrátane produktov nanajvýš láskavých k detskej pokožke, ako je potrebné ošetrujúca zinková masť, marhuľový olej v BIO a RAW kvalite alebo úplne čisté BIO bambucké maslo priamo z Ugandy.

Nespoliehajte sa pri nákupoch na označení „hypoalergénne“, „bez parfumácie“ alebo „pre citlivú pokožku“, ktoré často klamú. Dôverujte radšej svojim očiam, dostupným informáciám a svojmu zdravému úsudku. Nebojte sa pred regálom v drogérii chvíľu stať a vyhľadať si na internete názvy látok v zložení produktov alebo si tie najbežnejšie problematické zložky, napríklad z tohto článku, vypíšte na kartičku, ktorú môžete nosiť pri sebe v peňaženke a mať ju tak neustále k dispozícii. Za krátky čas sa zorientujete natoľko, že už nebudete potrebovať žiadny ťahák na to, aby ste vedeli, po čom siahnuť a čo domov naopak nekupovať. A vôbec najlepšie urobíte, keď budete hrať rovno na istotu a domácnosť vybavíte 100% čistými a prírodnými produktmi Goodie! :)




  1. Re-evaluation of Some Organic Chemicals, Hydrazine and Hydrogen Peroxide (Part 1, Part 2, Part 3), IARC, publications.iarc.fr, 1999
  2. Ethylene oxide / C₂H₄O, BE ATEX, be-atex.com
  3. Chemical Agents and Related Occupations, IARC, IARC, publications.iarc.fr, 2012
  4. Ethylene oxide neurotoxicity: a cluster of 12 nurses with peripheral and central nervous system toxicity, A. Brashear and collective, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, 1996 Apr
  5. Trends in the Prevalence of Methylchloroisothiazolinone/Methylisothiazolinone Contact Allergy in North America and Europe, JAMA Dermatology, researchgate.net, January 2023
  6. OPINION ON Methylisothiazolinone (P94) Submission II (Sensitisation only), Scientific Committee on Consumer Safety SCCS, ec.europa.eu, Revision of 27 March 2014
  7. CONTACT ALLERGY TO METHYLISOTHIAZOLINONE – OBSERVATIONAL AND EXPERIMENTAL STUDIES, UNIVERSITY OF COPENHAGEN FACULTY OF HEALTH AND MEDICAL SCIENCES, videncenterforallergi.dk, 2017
  8. COMPOUND SUMMARY 2-Phenoxyethanol, The National Center for Biotechnology Information, pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
  9. FDA says nipple cream could harm infants, Reporting by Will Dunham; editing by Mohammad Zargham, reuters.com, MAY 26, 2008
  10. Les produits cosmétiques non rincés contenant du phénoxyéthanol ne doivent pas être utilisés sur les fesses des enfants de 3 ans ou moins, L’ANSM, ansm.sante.fr, PUBLIÉ LE 20/03/2019 - MIS À JOUR LE 14/03/2021
  11. Are phenoxyethanol products safe for babies? – A review of current evidences, Amit Agrawal and collective, mansapublishers.com, May 2022



Autor: Nicola Trompischová
Tisk